Dyrektywa plastikowa

27 marca 2019 r. została przyjęta dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.  Ma  ona obowiązywać od 3 lipca 2021 r.

Jej celem jest:

  • zapobieganie negatywnym skutkom wyrządzanym przez określone jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych środowisku, zwłaszcza środowisku wodnemu, oraz ograniczanie ich użycia.
  • zwiększenie recyklingu opakowań jednorazowych.

Czy branżę opakowań jednorazowych czekają radykalne zmiany? Czy wiąże się to z rewolucją? Nie do końca.

Dyrektywa będzie wdrażana etapowo.

  • Pierwszy etap, obowiązujący od 2021r. to zakaz  produkcji i wprowadzania do obrotu 10 najpopularniejszych plastikowych produktów jednorazowych, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. Są to: patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności, opakowania styropianowe do dań na wynos i styropianowe kubeczki.
  • Drugi etap to od 2025 r. wprowadzenie do sprzedaży butelek i pojemników z trwale i na stałe przytwierdzoną nakrętką lub korkiem czy wieczkiem. Dodatkowo wszystkie plastikowe butelki wprowadzone do obrotu, będą musiały być wykonane minimum w 25% z materiału pochodzącego z recyclingu. Będą również musiały podlegać selektywnej zbiórce odpadów.
  • Kolejne etapy wdrażania w życie Dyrektywy będą dotyczyły szeroko pojętego RECYKLINGU i prawidłowej segregacji opakowań jednorazowych.
  • Do 31 grudnia 2029 r. wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 30% z materiału pochodzącego z recyklingu, a do 31 grudnia 2030r. w mają 90 % podlegać dalszemu recyklingowi.
 

Dbanie o przyrodę to nie tylko moda, ale styl życia.

Od 3 lipca 2021r. wszystkie opakowania jednorazowe muszą być odpowiednio oznakowane. To znaczy, że muszą informować konsumenta o obecności lub braku w produkcie tworzyw sztucznych i wskazywać sposób selektywnej zbiórki odpadów tego produktu.

Firma Packman jest doskonale przygotowana na wejście w życie Dyrektywy Plastikowej.

Posiadamy w swojej ofercie szeroki wybór opakowań do recyklingu. Jesteśmy w stanie kompleksowo zaopatrzyć restauratorów, właścicieli barów, pubów bistro itp., serwujących dana na wynos, w odpowiednie, a przede wszystkim zgodne z wytycznymi zawartymi w Dyrektywie plastikowej, opakowania do recyklingu.

Nasze miski na zupę i pasujące do nich pokrywki spełniają wymogi ujęte w Dyrektywie i w 100% podlegają recyklingowi. https://packman.com.pl/search/text=xpp/pl.html

 

Pojemniki do dań na wynos, tzw. menubox, również są wykonane z materiału  w 100% podlegają recyklingowi.  https://packman.com.pl/menuboxy-do-recyklingu,c197,pl.html

 

 

Dyrektywa nie dotyczy wszystkich produktów jednorazowego użytku z plastiku. Art. 5 dyrektywy przewiduje zakaz obrotu dziesięcioma produktami jednorazowego użytku.

Zakazem wprowadzenia do obrotu objęta będzie wąska grupa produktów, są to:

pojemniki styropianowe ( pojemniki na wynos, miski, kubki)

sztućce jednorazowe ( widelce, noże, łyżki)

mieszadełka jednorazowe do napojów

słomki

talerze jednorazowe

patyczki do mocowania balonów

patyczki higieniczne


poniżej przedstawiamy wyroby, które nie są objęte zakazem a błędnie zaliczane są do tej grupy.

Są to opakowania

do zgrzewania

cukiernicze

do sałatek

do zup

pojemniki obiadowe

zakazem również nie są objęte kubki jednorazowe plastikowe oraz produkty wykonane z takich tworzyw jak PET, R-PET, PP, XPP,PS, OPS