27 marca 2019 r. została przyjęta dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Ma ona obowiązywać od 3 lipca 2021 r.
Jej celem jest:
- zapobieganie negatywnym skutkom wyrządzanym przez określone jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych środowisku, zwłaszcza środowisku wodnemu, oraz ograniczanie ich użycia.
- zwiększenie recyklingu opakowań jednorazowych.
Czy branżę opakowań jednorazowych czekają radykalne zmiany? Czy wiąże się to z rewolucją? Nie do końca.
Dyrektywa będzie wdrażana etapowo.
- Pierwszy etap, obowiązujący od 2021r. to zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu 10 najpopularniejszych plastikowych produktów jednorazowych, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki. Są to: patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności, opakowania styropianowe do dań na wynos i styropianowe kubeczki.
- Drugi etap to od 2025 r. wprowadzenie do sprzedaży butelek i pojemników z trwale i na stałe przytwierdzoną nakrętką lub korkiem czy wieczkiem. Dodatkowo wszystkie plastikowe butelki wprowadzone do obrotu, będą musiały być wykonane minimum w 25% z materiału pochodzącego z recyclingu. Będą również musiały podlegać selektywnej zbiórce odpadów.
- Kolejne etapy wdrażania w życie Dyrektywy będą dotyczyły szeroko pojętego RECYKLINGU i prawidłowej segregacji opakowań jednorazowych.
- Do 31 grudnia 2029 r. wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 30% z materiału pochodzącego z recyklingu, a do 31 grudnia 2030r. w mają 90 % podlegać dalszemu recyklingowi.
Dbanie o przyrodę to nie tylko moda, ale styl życia.
Od 3 lipca 2021r. wszystkie opakowania jednorazowe muszą być odpowiednio oznakowane. To znaczy, że muszą informować konsumenta o obecności lub braku w produkcie tworzyw sztucznych i wskazywać sposób selektywnej zbiórki odpadów tego produktu.
Firma Packman jest doskonale przygotowana na wejście w życie Dyrektywy Plastikowej.
Posiadamy w swojej ofercie szeroki wybór opakowań do recyklingu. Jesteśmy w stanie kompleksowo zaopatrzyć restauratorów, właścicieli barów, pubów bistro itp., serwujących dana na wynos, w odpowiednie, a przede wszystkim zgodne z wytycznymi zawartymi w Dyrektywie plastikowej, opakowania do recyklingu.
Nasze miski na zupę i pasujące do nich pokrywki spełniają wymogi ujęte w Dyrektywie i w 100% podlegają recyklingowi. https://packman.com.pl/search/text=xpp/pl.html
Pojemniki do dań na wynos, tzw. menubox, również są wykonane z materiału w 100% podlegają recyklingowi. https://packman.com.pl/menuboxy-do-recyklingu,c197,pl.html
Dyrektywa nie dotyczy wszystkich produktów jednorazowego użytku z plastiku. Art. 5 dyrektywy przewiduje zakaz obrotu dziesięcioma produktami jednorazowego użytku.
Zakazem wprowadzenia do obrotu objęta będzie wąska grupa produktów, są to:
pojemniki styropianowe ( pojemniki na wynos, miski, kubki)
sztućce jednorazowe ( widelce, noże, łyżki)
mieszadełka jednorazowe do napojów
słomki
talerze jednorazowe
patyczki do mocowania balonów
patyczki higieniczne
poniżej przedstawiamy wyroby, które nie są objęte zakazem a błędnie zaliczane są do tej grupy.
Są to opakowania
do zgrzewania
cukiernicze
do sałatek
do zup
pojemniki obiadowe
zakazem również nie są objęte kubki jednorazowe plastikowe oraz produkty wykonane z takich tworzyw jak PET, R-PET, PP, XPP,PS, OPS