Dyrektywa SUP od 1 stycznia 2024r

Dyrektywa SUP w Polsce

Od 24 maja 2023r. weszła w życie dyrektywa SUP zakazująca lub ograniczająca używania i stosowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz nakazująca ich selektywną zbiórkę.

Produkty objęte zakazem wprowadzania do obrotu to między innymi: plastikowe sztućce (widelce, noże, łyżki, mieszadełka), plastikowe talerze, plastikowe słomki do napojów, pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego, tj. pojemniki takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos czy spożywana bezpośrednio z pojemnika, pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego, kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego. 

Wejście w życie przepisów Dyrektywy SUP wiąże się również  z wprowadzeniem nowych opłat: opłaty od użytkownika końcowego (tzw. „opłata konsumencka”) oraz opłaty corocznej (tzw. „opłata producencka”).

W poniedziałek, 11 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska określające stawki opłat za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami.  Rozporządzenia wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

I tak od 1 stycznia 2024r. będą obowiązywały następujące opłaty:

  • 0,20 zł/szt. – kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
  • 0,25 zł/szt. – w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z przykrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczenia w nich żywności, która jest:

ü Przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,

ü Zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika

ü gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie

- w tym pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.

Wiodący producenci opakowań do serwowania dań na wynos zapewniają nas, że artykuły wyprodukowane z surowca PS (polistyren) oraz PP ( polipropylen) otrzymały pozytywną ocenę testów pod kątem odporności naczyń kuchennych na mechaniczne zmywanie (125 cykli testowych) w temperaturze 65°C. Testy zostały przeprowadzone w oparciu o normy EN 12875-1 oraz 12875-2.

Większość opakowań do serwowania dań na wynos, które posiadamy w swoim asortymencie, ze względu na posiadany certyfikat wielokrotnego użytku, nie jest objęte Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia oddziaływania niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

 

W związku z tym rozszerzyliśmy asortyment o produkty wielorazowego użytku, które z powodzeniem można myć w zmywarkach.

Posiadamy również w swoim asortymencie produkty alternatywne, wykonane w 100% z surowców naturalnych takich jak drewno, papier, trzcina cukrowa czy liście palmowe i  te nie podlegają żadnym opłatom.

Firma Packman Sp. z o.o. zobowiązuje się do poinformowania o ewentualnych zmianach w prawie, które mogłyby wpłynąć na dalszą sprzedaż  artykułów objętych opłatami ujętymi w Rozporządzeniu.